Ustalenie jaki jest czas oczekiwania na leczenie w Polsce


Pierwszym krokiem do leczenia się za granicą, w trybie wymagającym zgody NFZ, jest ustalenie jaki jest czas oczekiwania na leczenie w Polsce. Tylko jeśli czas oczekiwania będzie zbyt długi, NFZ wyda zgodę na leczenie za granicą.

Pierwszym dokumentem, który będzie Ci potrzebny jest zaświadczenie z polskiego szpitala lub przychodni o czasie oczekiwania na leczenie. Zaświadczenie takie ma obowiązek Ci wydać placówka medyczna. Najprościej mówiąc jest to dokument, w którym m.in. napisany będzie wyznaczony termin twojej wizyty, badania lub operacji. Kiedy już wiadomo jaki jest czas oczekiwania na leczenie i termin ten jest dla Ciebie za długi, będziesz mógł rozpocząć staranie się o leczenie za granicą.

 

Czas oczekiwania na leczenie – zaświadczenie

 

Pierwszym krokiem jest więc uzyskanie zaświadczenia o czasie oczekiwania na leczenie. Mogą tu wystąpić 3 sytuacje:

  1. Jestem już zapisany na leczenie w Polsce – jeśli nie otrzymałeś zaświadczenia o czasie oczekiwania zgłoś się do przychodni lub szpitala, w którym jesteś zapisany i poproś o wydanie zaświadczenia o czasie oczekiwania na leczenie. W razie problemów powołaj się na art. 20 ust. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniach świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Każdy świadczeniodawca ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie.
  2. Mam już skierowanie ale jeszcze się nie zapisałem – w takiej sytuacji normalnie zapisujesz się na leczenie w Polsce, ale przy zapisie musisz pamiętać o tym, aby uzyskać zaświadczenie o czasie oczekiwania na leczenie.
  3. Nie mam jeszcze skierowania – w takiej sytuacji musisz załatwiać wszystko tak, jakbyś chciał się normalnie leczyć w Polsce w publicznej służbie zdrowia. (wizyta – skierowanie do specjalisty – skierowanie na badanie/leczenie). Kiedy już uzyskałeś skierowanie na potrzebne Ci leczenie w Polsce zapisujesz się do szpitala/przychodni, ale przy zapisie musisz pamiętać o tym, aby uzyskać zaświadczenie o czasie oczekiwania na leczenie.

 

Czy można przyspieszyć leczenie bez wyjeżdżania z Polski

 

Czas oczekiwania na poszczególne świadczenia różni się w zależności od regionu, albo placówki. Jest możliwe, że świadczenie, którego termin wyznaczono Ci za 3 lata może być wykonane gdzieś indziej w Polsce za miesiąc. Zawsze warto poszukać informacji na ten temat, albo telefonicznie zapytać w NFZ. Jego pracownicy powinni udzielić Ci informacji, gdzie najszybciej uzyskasz leczenie.

Często jest jednak tak, że kolejki do danego badania lub operacji w całej Polsce są bardzo długie i wtedy nie da się zrobić nic. Możesz oczywiście leczyć się prywatnie. Jednak w takiej sytuacji zdecydowanie bardziej opłaca się wyjechać na leczenie, ponieważ w takim wypadku NFZ zwróci Ci całość lub część wydatków.

 

Co jeśli chcesz leczyć się szybciej

 

Jeśli chcesz przyspieszyć leczenie możesz zdecydować się na wyjazd do zagranicznej przychodni lub szpitala. Zwrot wydatków na leczenie, który następnie otrzymasz od NFZ może wynosić do 100% wydanej kwoty.

Kiedy już posiadasz zaświadczenie o czasie oczekiwania możesz przejść do:

2. Gdzie leczyć się za granicą