Leczenie plamki żółtej za pomocą iniekcji doszklistkowej

LECZENIE AMD I INNYCH SHORZEŃ OKULISTYCZNYCH ZA POMOCĄ INIEKCJI DOSZKOLISTKOWEJ

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest chorobą na którą w Polsce cierpi ponad 1 milion osób. Na całym świecie liczba chorych przekracza 20 mln, a choroba ta jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u seniorów. Chorobami, z którymi często zmagają się pacjenci są również zaburzenie widzenia spowodowane cukrzycowym zwyrodnieniem plamki (DME), czy też retinopadia cukrzycowa (PDR). Jedyną formą powstrzymania rozwoju tych chorób są iniekcje doszklistkowe, które mają zastosowanie w leczeniu chorób tylnego bieguna gałki ocznej.


Chcąc sprostać oczekiwaniom naszych pacjentów wprowadziliśmy do oferty kliniki leczenie:


 • AMD oka - związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, postać wysiękowa
 • DME - zaburzenia widzenia spowodowane cukrzycowym obrzękiem plamki
 • Obrzęk plamki w przebiegu zakrzepu naczyń żylnych siatkówki
 • Aktywna neowaskularyzacja naczyniówki
 • Jaskra neowaskularna

Najskuteczniejszym sposobem na wyleczenie tych schorzeń jest iniekcja doszklistkowa, popularnie nazywana „zastrzykami w oko”. Leczenie polega na cyklicznym podawaniu leków i jest niezwykle skuteczne.

INIEKCJE DOSZKLISTKOWE – NA CZYM POLEGA LECZENIE?

Iniekcje doszklistkowe leków hamujących rozrost naczyń są najnowszą i najskuteczniejszą metodą leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD) oraz innych chorób plamki, w których dochodzi do powstania nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Nazwa zabiegu pochodzi od ciała szklistego - substancji wypełniającej nasze oczy. Kojarzą się one z bezpośrednim wkłuwaniem w, co może budzić dużo lęku. W praktyce jednak pacjent nie poczuje żadnego bólu, jedynie delikatny ucisk. Jest to skutek tego, że oko przed zabiegiem poddane jest znieczuleniu miejscowemu.


Pełna terapia w klinice Provisus składa się z serii zastrzyków wykonywanych w 4-6 tygodniowych odstępach. Jej głównym celem jest spowolnienie lub zatrzymanie choroby i ochrona widzenia, a w niektórych przypadkach możliwa jest nawet poprawa widzenia. W naszej klinice przeprowadzamy terapię z wykorzystaniem jednego z dwóch dostępnych preparatów anty-VEGF: Eylea firmy Bayer® Lucentis firmy Novartis®


Ich zadaniem jest zahamowanie wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych w obrębie tkanek oka poprzez blokowanie czynnika wzrostu naczyń śródbłonka (VEGF). W ten sposób możliwe jest zmniejszenie wysięków w obrębie siatkówki.

JAK WYGLĄDA KWALIFIKACJA I WYKONANIE ZABIEGU?

Przed każdą iniekcją konieczna jest kwalifikacja pacjenta. Może ona odbywać się w naszej klinice lub w partnerskich ośrodkach medycznych: w Cieszynie lub bezpośrednio u dr Marcina Rubajczyka w Pabianicach. Warunkiem przeprowadzenia iniekcji w klinice jest ubezpieczenie w ramach NFZ, ponieważ jest on częściowo refundowany. Jednak pacjent nie musi spełniać programu lekowego.


Zabieg trwa około 10 minut i nieskomplikowany. W pierwszej kolejności pielęgniarka podaje krople rozszerzające źrenicę oraz krople znieczulające. Następnie lekarz dokładnie odkazi i oczyści oko oraz jeszcze raz zaaplikuje środek znieczulający. Zostaniesz poproszony o spojrzenie w górę lub w dół, a później bardzo cieniutką igiełką wprowadzi lek. Przez kilka sekund poczujesz ucisk. Niektórzy widzą siateczkę linii lub pływające plamki w momencie, kiedy lek miesza się z płynami wewnątrz oka.

PRZECIWSKAZANIA DO INKIEKCJI DOSZKLISTKOWYCH

 • Sany zapalne oka, zapalenie spojówek są przeciwwskazaniem do zabiegu do czasu wyleczenia
 • Nie trzeba być na czczo
 • Iniekcji nie możemy przeprowadzić u kobiet w ciąży oraz jeśli w ciągu kilku ostatnich tygodni przeprowadzono u pacjenta inny zabieg okulistyczny, np. operację zaćmy
 • Bezpośrednio po iniekcji nie można prowadzić samochodu
 • Widzenie może być nieco zamglone przez dzień lub dwa po zabiegu.
 • Przez pierwszy tydzień po zabiegu zalecany jest oszczędny tryb życia. Należy unikać wysiłku fizycznego, pyłów, wiatru, zanieczyszczeń. Zrób sobie tydzień wolnego od basenu czy sauny. Należy zachować szczególną higienę oka, nie pocierać go ani nie uciskać.

Jeszcze kilkanaście lat temu osoba zapadająca na "mokre" AMD była skazana na utratę większości centralnego widzenia. Dziś możemy temu zapobiegać. Więcej informacji dotyczących cen iniekcji doszklistkowej odnaleźć można na stronie cennika

PLAMKA ŻÓŁA AMD – POZNAJ PRZYCZYNY CHOROBY

AMD (Age Related Macular Degeneration) jest to choroba oczu, która ujawnia się między 50-60 r. ż., a po 70 r. ż. prawie 30% osób jest nią dotkniętych. Dotyczy ona obszaru na dnie oka zwanego plamką żółtą. Plamka odpowiada za widzenie centralne, które potrzebne jest do wykonywania codziennych czynności, jak np. czytanie, rozpoznawanie twarzy czy znaków drogowych. AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych na świecie. Zwykle zmiany dotyczą obu oczu, choć nie muszą pojawiać się jednocześnie i ich zaawansowanie może być różne.


Wyróżniamy dwie postacie zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem suchą oraz wysiękową:


Postać sucha (tzw. zanikowa) to około 90% przypadków. Jest łagodniejszym typem AMD i cechuje się powolnym postępem choroby. Pogorszenie ostrości wzroku następuje stopniowo, w ciągu miesięcy lub lat. Zmiany zachodzące w plamce w tej postaci mają charakter przede wszystkim zanikowy. Obumierają komórki odpowiedzialne za prawidłowe odbieranie wrażeń wzrokowych (fotoreceptory) oraz funkcjonowanie siatkówki (komórki nabłonka barwnikowego i choriokapilary). Stopniowo dochodzi do utraty widzenia centralnego.


Postać wysiękowa (mokra, neowaskularna) to ok. 10% przypadków. Ma zwykle ciężki przebieg, a znaczna utrata widzenia może nastąpić nawet w ciągu kilku dni. Jej istotą jest powstawanie nieprawidłowych naczyń w okolicy plamki, które tworzą tzw. błonę podsiatkówkową (neowaskularną). Na dnie pojawiają się przesięki i krwotoki. W końcowym stadium może dojść do powstania blizny i trwałego uszkodzenia siatkówki.


Do czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju zwyrodnienia plamki AMD należy:

 • zaawansowany wiek pacjenta,
 • palenie tytoniu,
 • dziedziczność, w rodzinach osób chorujących na AMD schorzenie występuje częściej,
 • choroby ogólne, jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość,
 • rasa, osoby rasy białej chorują częściej,
 • płeć, kobiety chorują nieco częściej niż mężczyźni.

Do klasycznych objawów choroby oczu AMD należą:

 • obniżona ostrość wzroku (niewyraźne widzenie centralne, czyli „na wprost”),
 • nieprawidłowości w widzeniu linii prostych,
 • mroczek centralny – jasna bądź ciemna plamka na środku pola widzenia,
 • zdeformowane kształty przedmiotów,
 • obniżone wrażenie kontrastu (bledsze, mniej nasycone kolory).