Baza wiedzy

Operacja zaćmy na NFZ. Jak przebiega zabieg krok po kroku?

Operacja zaćmy na NFZ. Jak przebiega zabieg krok po kroku?

Operacja zaćmy jest zaliczana do tzw. operacji jednego dnia. Oznacza to, że pacjentowi podaje się jedynie znieczulenie miejscowe bez wprowadzania go pod narkozę. Dzięki temu wypisywany jest on do domu zaledwie 1-2 godziny po usunięciu katarakty. Przeczy to obawom wielu osób, które operacje zaćmy postrzegają jako bolesną i wymagającą długotrwałej rekonwalescencji. Interwencja chirurgiczna jest prosta, szybka, bezbolesna, a co ważne jej efekty widoczne są po kilku dniach. Jak przebiega operacja na zaćmę krok po kroku?

Czy operacja zaćmy jest konieczna?

Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny. Pacjent poddawany jest fakoemulsyfikacji. W skrócie polega ona na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki przy zastosowaniu ultradźwięków i odessaniu jej fragmentów, a następnie wstawianiu sztucznej soczewki. Opis operacji na zaćmę sprawia, że wiele osób myśli o niej jako o skomplikowanym i długotrwałym zabiegu. Lekarze przekonują jednak, że fakoemulsyfikacja jest procedurą prostą i szybką. Z reguły trwa 15-30 minut, po czym pacjent musi spędzić klinice ok. 1 godziny i wypisywany jest do domu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat operacji zaćmy w Czechach – kliknij w link!

 

Przygotowania do operacji zaćmy

Operacja zaćmy, mimo że prosta i bezpieczna nadal jest interwencją chirurgiczną. Oznacza to, że wymaga od pacjenta przygotowań. Lista lekarskich zaleceń dostępna jest w artykule „Jak przygotować się do operacji zaćmy”. Odpowie on na najważniejsze pytania, które pojawiają się u pacjenta na etapie diagnostyki i późniejszego przygotowania do zabiegu.

 

Krok pierwszy fakoemulsyfikacji: znieczulenie

Operacja zaćmy wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Podaje się je bezpośrednio do oka w formie kropli znieczulających z dodatkiem substancji przeciwzapalnych. Ma to wyeliminować ryzyko infekcji oraz zmniejszyć ewentualny obrzęk. U pacjentów nadmiernie stresujących się zabiegiem można zastosować pełną narkozę, choć nie jest ona rekomendowana ze względu na małą inwazyjność procedury. Pełna narkoza może również być konieczna przy niektórych problemach zdrowotnych.

Po podaniu znieczulenia miejscowego pacjent zostaje przygotowany do zabiegu. Polega to na dokładnym odkażeniu i oczyszczeniu skóry wokół oczu, rzęs oraz powierzchni oka. Wykorzystuje się do tego specjalny środek antyseptyczny. Tak przygotowany obszar operacyjny zabezpiecza się poprzez zasłonięcie rzęs gazikami i przytrzymanie oka w pozycji otwartej roztworką. Ma to zapobiegać mimowolnemu mrużeniu oczu.

 

Krok drugi fakoemulsyfikacji: nacięcie oka

Właściwy zabieg zaczyna się w momencie, kiedy chirurg dokonuje nacięcia o wielkości maksymalnie 3 mm. Przez nie wprowadzane są narzędzia, które rozbijają i usuwają zmętniałą soczewkę oraz pomagają w umiejscowieniu nowej w odpowiednim miejscu. Jednocześnie wykonuje się też kapsuloreksję. Pozwala ona na dokładne wykonanie otworu, przez który później będzie się wkładać sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Kapsuloreksja ma też pomóc chirurgowi w precyzyjnym operowaniu narzędziami.

 

Operacja zaćmy krok trzeci: rozbicie i usunięcie zmętniałej soczewki

Do rozbicia zmętniałej soczewki w czasie operacji wykorzystywane są fale ultradźwiękowe. Gwarantuje to precyzje i bezpieczeństwo całej procedury, a także to, że chora soczewka zostaje usunięta w całości z dna torebki. Sama torebka pozostaje nienaruszona i tworzy podstawę dla sztucznej soczewki. Po rozbiciu soczewki, lekarz musi ją usunąć. Stosuje się do tego narzędzie przypominające odkurzacz w miniaturze. Zasysa on rozbite części i oczyszcza dno torebki oka.

 

Krok czwarty fakoemulsyfikacji: wszczepianie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej

Oczyszczone dno torebki oka jest gotowe na przyjęcie nowej, sztucznej soczewki. Ten etap operacji zaćmy wymaga od chirurga dużego skupienia i precyzji. Przy wykorzystaniu najnowszych narzędzi umieszcza on sztuczną soczewkę. Mocuje się ją za pomocą iniektora. Jest ona zwinięta w rulon, który chirurg musi rozwinąć w miejscu starej soczewki i dopasować do kształtów rogówki.

 

Krok piąty fakoemulsyfikacji: procedura kończąca

Ostatnim krokiem zabiegu jest delikatne usunięcie narzędzi z pola operacyjnego i zabezpieczenie go w celu przyspieszenia gojenia się. Nacięcie jest ledwo widoczne, przez co nakładanie szwów nie jest konieczne. Pacjentowi nakłada się jedynie opatrunek na oko. Operacja zaćmy trwa do 30 minut. Nie jest dla pacjenta bolesna. Po operacji pacjent może samodzielnie zejść z fotela i udać się do sali pozabiegowej. W klinice powinien przebywać 1-2 godziny, następnie wypisywany jest do domu.

 

Operacja zaćmy: co po zabiegu?

Po zabiegu usunięcia zaćmy pacjent jest zobowiązany do przestrzegania zaleceń lekarskich i rekonwalescencji. Polega ona na przestawieniu się na spokojny tryb życia. Konieczne jest też unikanie dźwigania, przecierania i pocierania oczu, wysiłku i schylania się. Przez pierwsze dni pacjent powinien spać też na boku przeciwnym do operowanego oka, używać kropli zgodnie z zaleceniami lekarza, a wszelkie niepokojące sygnały skonsultować z okulistą.

Pacjent powinien również pamiętać o wizytach kontrolnych. Mają one wykluczyć ewentualne powikłania takie jak podrażnienia, stany zapalne, relokację soczewki czy rosnące ciśnienie wewnątrzgałkowe. Pierwsza wizyta kontrolna zalecana jest 2-3 tygodnie po usunięciu zaćmy, kolejne ustalane są z lekarzem indywidualnie. W kolejnych latach raz na rok należy dokonywać kontroli stanu dna oka.

 

Przeczytaj więcej na temat zaćmy:

Leczenie zaćmy
Jak zmieniało się leczenie zaćmy
Jak powstaje zaćma
Czynniki ryzyka i powstawanie zaćmy
Na czym polega operacyjne leczenie zaćmy
Dlaczego warto pojechać do Czech na operację zaćmy
Operacja zaćmy w Czechach
Operacja zaćmy
Diagnozowanie zaćmy
Objawy zaćmy
Widzenie po operacji zaćmy
Leczenie zaćmy ziołami
Jak się przygotować do operacji zaćmy
Laserowe usuwanie zaćmy
Jak widzi człowiek z zaćmą
Zaćma a jaskra