Baza wiedzy

Ile wynosi refundacja NFZ na leczenie zaćmy za granicą w 2018 roku?

Ile wynosi refundacja NFZ na leczenie zaćmy za granicą w 2018 roku?

Zaćma już od wielu lat jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu wieku starczego. Szacuje się, że na świecie choruje na nią ok. 20 mln ludzi, a w Polsce dane wskazują, że liczba ta przekracza 800 tys. Niestety w związku z brakiem możliwości leczenia farmakologicznego – jedyną opcją dla chorych jest operacyjne usunięcie zaćmy i zastąpienie zmętniałej soczewki – nową. Takie zabiegi są wykonywane w Polsce, ale jak się okazuje: kolejki są ogromne.

Na zabieg usunięcia zaćmy w Polsce oczekuje ponad 500 tys. pacjentów. Natomiast analizy danych rynku medycznego wskazują, że liczba ta ma tylko się zwiększać. Niestety nie wpływa to na zwiększenie ilości przeprowadzanych w Polsce operacji – wykonuje się ok. 5000 zabiegów na 1 mln mieszkańców. Dla porównania, w innych krajach UE jest to ok. 8 000 zabiegów na 1 mln mieszkańców. W związku z tym problemem i poniekąd rozwiązaniem jaki podała nam UE (czyli dyrektywą europejską dotyczącą refundacji zabiegów wykonanych poza granicami kraju) tak częste są decyzje chorych dotyczące operacji poza Polską.

Informacje udostępniane przez NFZ wskazują, że aż 96% wszystkich wniosków o refundację leczenia pochodzi  Czech. Na drugim miejscu plasują się Niemcy. W 2016 roku w Czechach wykonano ok. 10 000 refundowanych zabiegów usunięcia zaćmy u pacjentów z Polski. Kwota refundacji zabiegów usuwania zaćmy poza granicami Polski w roku 2016 wyniosła: 27 543 261,26 PLN. Jak widać, operacja zaćmy w Czechach staje się coraz popularniejsza.

 

Jak uzyskać refundację?

Przed decyzją wyjazdu za granicę należy dowiedzieć się, jakie są wymagania stawiane pacjentom chcącym ubiegać się o refundację kosztów. Warto także poszukać pomocy u firm, które organizują takie wyjazdy i zajmują się profesjonalnie składaniem wniosków w imieniu pacjenta. Dodatkowo są w stanie wspomóc podczas wyboru kliniki i soczewki.

Pierwszym krokiem każdego pacjenta jest oczywiście wizyta u okulisty, który po rozpoznaniu zaćmy wypisze skierowanie na szpitalne jej leczenie. Takie skierowanie jest ważne aż do momentu zabiegu, ale należy je dostarczyć do jednostki szpitalnej w ciągu 30 dni. Chociaż sam zabieg trwa kilkanaście minut, to w kolejce można spędzić nawet 4 lata! I właśnie dyrektywa transgraniczna jest idealnym rozwiązaniem!

Najistotniejszym dokumentem, który jest wymagany podczas składania wniosku o refundację kosztów leczenia – jest oczywiście skierowanie od okulisty. Bez niego taki wniosek zostanie na 100% odrzucony. Jak dotąd refundowano cały koszt operacji – czyli 2,2 tys. za zabieg bez komplikacji. Od niedawna nie jest już refundowana konsultacja specjalistyczna. Ma to na celu zmniejszenie ilości wykonywanych operacji za granicą Polski. W takim momencie zdecydowanie warto zasięgnąć opinii w specjalistycznej firmie, która pomaga pacjentom z Polski dopełnić wszystkich formalności.

Zadzwoń i zapisz się na operację zaćmy już teraz