Baza wiedzy

Powikłania po operacji zaćmy – jakie są czy można ich uniknąć?

Powikłania po operacji zaćmy – jakie są czy można ich uniknąć?

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących na świecie chorób narządu wzroku, a operacja usunięcia zaćmy plasuje się w czołówce najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. W Polsce każdego roku przeprowadza się ponad 300 tysięcy operacji usunięcia katarakty. Jest to bezpieczny, mało inwazyjny i jedyny skuteczny sposób leczenia zaćmy, jednak jak każda ingerencja chirurgiczna może nieść za sobą pewne ryzyko. Jakie powikłania po operacji zaćmy mogą wystąpić?

Operacja zaćmy jako jedyny skuteczny sposób leczenia katarakty

 

Najpopularniejsza i najczęściej występująca choroba oczu – zaćma. W jej przypadku nie ma możliwości farmakologicznego wyleczenia. Choć leki mogą nieznacznie spowolnić rozwój choroby, nigdy nie doprowadzą do cofnięcia zmian. Jedynym skutecznym sposobem leczenia katarakty jest operacja zaćmy, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.

 

Zabieg ten przeprowadza się metodą fakoemulsyfikacji, który jest najnowocześniejszą metodą leczenia katarakty na świecie. Odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i trwa zwykle do 20 minut. Celem usunięcia zmętniałej soczewki, na rogówce i przedniej części torebki soczewki dokonuje się niewielkiego nacięcia. W ten sposób, za pomocą ultradźwięków rozbija się zmętniałą soczewką, a przez drugi otwór odsysa jej rozdrobnione fragmenty. Jej miejsce zastępuje się nową, syntetyczną soczewką, która po ulokowaniu rozwija się uzyskując właściwy kształt. Operacja zaćmy jest zabiegiem bezpiecznym, przynoszącym niemal natychmiastowe efekty.

 

Czytaj także: Powikłania po operacji zaćmy

 

Warto mieć na uwadze, że fakoemulsyfikacja choć jest jedyną skuteczną metodą usunięcia zaćmy, w dalszym ciągu pozostaje ingerencją chirurgiczną. Powikłania po operacji zaćmy, choć występują stosunkowo rzadko, mogą mieć miejsce.

Niepokojące objawy po operacji zaćmy

Odsetek osób doświadczających jakichkolwiek komplikacji po operacyjnym usunięciu zaćmy jest znikomy. Niekiedy jednak, po zabiegu może pojawić się pewien dyskomfort, który powinien ustąpić w przeciągu kilku tygodni. Celem zminimalizowania wystąpienia niepokojących objawów po operacji zaćmy konieczna jest rekonwalescencja i przestrzeganie zaleceń lekarza. Osobami, które są najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia powikłań po operacji zaćmy są pacjenci, którzy na zabieg zdecydowali się w zaawansowanym stadium choroby.

 

U takich osób mogą pojawić się niepokojące objawy po operacji zaćmy takie jak zaburzenia ostrości widzenia, wysięk z nacięcia czy siniec w okolicy operowanego oka. W przypadku osób, które zmagają się również z innymi chorobami oczu, jak na przykład stany zapalne siatkówki, jaskra czy retinopatia cukrzycowa, może wystąpić także poświata czy mglisty pierścień, który widoczny jest wokół oświetlonych przedmiotów.

 

Najgroźniejsze powikłania po operacji zaćmy, jakie mogą wystąpić to również wylew w oku, rozwarstwienie siatkówki, astygmatyzm czy zaćma wtórna. W niektórych przypadkach może mieć miejsce przesunięcie soczewki po operacji zaćmy.

Przesunięcie soczewki po operacji zaćmy – objawy

 

Sporadycznie po zabiegu mogą wystąpić takie powikłania takie jak przesunięcie soczewki po operacji zaćmy. Objawy, które mogą o tym świadczyć to przede wszystkim nieostre czy też podwójne widzenie. Warto jednak zauważyć, że powikłanie jest najczęściej efektem urazu mechanicznego, dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych, przebycie koniecznej rekonwalescencji po zabiegu i oszczędny styl życia.

 

Kluczowe będą tutaj pierwsze dni, a nawet pierwsze tygodnie po operacji. Nowoczesne metody leczenia katarakty sprawiają, że do tego typu sytuacji dochodzi niezwykle rzadko, a jednym z częściej występujących powikłań po zabiegu jest tak zwana zaćma wtórna.

Powikłania po operacji zaćmy – zaćma wtórna

 

Powikłania po operacji zaćmy mogą pojawić się w pierwszych tygodniach czy nawet w pierwszych miesiącach po operacji. Jednym wśród najczęściej występujących jest właśnie zaćma wtórna, która jest niczym innym jak zamgleniem i zmętnieniem tylnej torebki soczewki oka. Tej samej, która podczas zabiegu usunięcia katarakty pozostała nienaruszona i której zadaniem jest utrzymywanie sztucznej soczewki w odpowiednim miejscu.

 

Może ona wystąpić u około 20 proc. pacjentów, którzy poddali się zabiegowi. A jakie objawy może dawać zaćma wtórna? Dokładnie takie same, jak zaćma pierwotna. Pacjent może więc skarżyć się na nieostre widzenie konturów czy zamglony obraz. Może wystąpić również podwójne widzenie. Usunięcie zaćmy wtórnej wykonuje się metodą kapsulotomii tylnej, która polega na wykonaniu laserowego otworu w tylnej torebce soczewki oka i usunięciu powstałego zmętnienia.

Powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy – jak im zapobiec?

 

Kluczowym czynnikiem, który może zapobiec wystąpieniu powikłań po operacji zaćmy jest rekonwalescencja po zabiegu oraz sumienne stosowanie się do zaleceń lekarskich. Proces gojenia może trwać od 4 do 6 tygodni i choć efekty po zabiegu widoczne są niemal natychmiast, przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych uchroni nas przed nieprzyjemnymi powikłaniami. Pacjent bezpośrednio po operacji powinien postawić na bardzo oszczędny tryb życia, zrezygnować z wszelkich aktywności i unikać chociażby schylania się czy gwałtownych ruchów głową.

 

Warto mieć na uwadze, że operowane oko może wykazywać bardzo dużo wrażliwość i jest narażone na ryzyko wystąpienia infekcji. Pacjent po operacji ma więc założony opatrunek, który ma chronić oko przed zanieczyszczeniami. Konieczne jest regularne zakrapianie oka specjalistycznymi kroplami, które mają utrzymywać właściwe ciśnienie wewnątrz oka, przyspieszyć proces gojenia i zapobiec ewentualnym infekcjom. Zaleca się także, by pacjent pierwsze doby po zabiegu spał na przeciwnej stronie do operowanego oka.

Zadzwoń i zapisz się na operację zaćmy już teraz