Baza wiedzy

Codzienne nawyki, które przedłużą zdrowie Twoich oczu

Codzienne nawyki, które przedłużą zdrowie Twoich oczu

Jak w każdej strefie życia, tak samo w kwestii wzroku, największe znaczenie w dbaniu o jego kondycję mają drobne ćwiczenia i nawyki dnia codziennego, które regularnie wprowadzamy do swojego życia. Dzięki takim drobnym gestom i czynnościom możemy spowolnić proces starzenia się naszych oczu i tym samym zahamować rozwój chorób narządu wzroku, które pojawiają się często po 45 roku życia. Do takich chorób głównie należy starcza krótkowzroczność, zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra czy zaćma.

Codziennie ćwiczenia na lepszy wzrok

Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że podobnie jak mięśnie, można ćwiczyć swoje oczy. Dzięki codziennym, rutynowym ćwiczeniom istnieje szansa na zmniejszenie wady wzroku i zwiększenie ostrości widzenia nawet o 20%. Ćwiczenia zajmują zaledwie kilka minut i można je wykonywać w każdym miejscu – także w pracy.

Czytaj także: Zaćma a jaskra

Pierwszym ćwiczeniem opracowanym przez amerykańskich okulistów jest kilkuminutowe zwrócenie głowy z zamkniętymi oczami w kierunku słońca. Kolejnym ćwiczeniem jest wpatrywanie się w kropkę na ścianie i przenoszenie wzroku na białą przestrzeń, na której „ukaże się” kropka stanowiąca odpowiednik tej, w którą się wpatrywaliśmy. Istnieją także ćwiczenia związane bezpośrednie z mięśniami odpowiedzialnymi za ruch gałek ocznych. W momentach stresujących mięśnie te są bardzo napięte i może to prowadzić do odczuwania silnego dyskomfortu. Warto więc pracować nad ich skutecznym rozluźnieniem. Idealnym na to sposobem jest „wodzenie” wzrokiem za wyimaginowaną ósemką.

Odpoczynek dla oczu pracujących przy komputerze

Praca przy komputerze jest w stanie wywołać nadmierne zmęczenie oczu. Za pomocą krótkich relaksujących ćwiczeń możemy zapewnić ulgę naszym oczom, by za chwilę wrócić do pracy. Najpopularniejszą i niewymagającą czynnością jest chwila przerwy od monitora i 5-minutowe patrzenie w dal (najlepiej na zieleń za oknem, ponieważ kolor zielony wpływa kojąco na oczy). Co pół godziny warto także oderwać wzrok od komputera i wykonać serię szybkich mrugnięć lub obrysować wzrokiem jakikolwiek przedmiot znajdujący się w pomieszczeniu. Wskazane jest również, aby co najmniej raz na godzinę wykonywać „jogę” oczu polegającą na naprzemiennym poruszaniu gałkami w górę, w dół i w boki.

Podczas codziennych drobnych czynności warto także pamiętać o tym, aby czytać książki tylko przy odpowiednio jasnym oświetleniu, podczas mycia twarzy używać świeżego ręcznika, aby zapobiec infekcjom oka, a także wychodząc na zewnątrz nie zapominać o okularach przeciwsłonecznych, które chronią nasze oczy przed szkodliwymi działaniem promieni UV.

 

Przeczytaj także:

Rodzaje soczewek w leczeniu zaćmy
Jak dbać o zdrowie oczu
Jak dbać o wzrok po 50
Jak przedłużyć zdrowie oczu

Zadzwoń i zapisz się na operację zaćmy już teraz