Poradnik – krok po kroku


leczenie za granicą - dla pacjenta
Dla pacjentów – leczenie za granicą
15 listopada 2014 r. weszły w życie przepisy wprowadzające do polskiego prawa unijną dyrektywę 2011/24/UE w sprawie praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Na leczenie za granicą przewidziane jest ponad 900 mln złotych co da możliwość przyspieszenia leczenia dużej grupie pacjentów.

 

Leczenie za granicą

Polscy pacjenci uzyskują możliwość:

Aby otrzymać zwrot wydatków za leczenie za granicą potrzebna jest odpowiednia dokumentacja, skierowanie na leczenie, a w wielu wypadkach wymagana jest także uprzednia zgoda NFZ.

3 grupy świadczeń

W zależności od tego jakiego świadczenia potrzebujesz, droga do uzyskania zwrotu od NFZ może być łatwiejsza lub bardziej skomplikowana. Można wyróżnić 3 grupy świadczeń

1) Nie objęte nowymi przepisami – w ich wypadku nie możesz liczyć na zwrot.

2) Za zgodą NFZ – otrzymasz zwrot, tylko jeśli wcześniej otrzymasz zgodę NFZ.

3) Pozostałe świadczenia – otrzymasz zwrot bez wcześniejszego uzyskiwania zgody NFZ- rozwiń

Trzecią grupę stanowią pozostałe świadczenia, które nie zostały ujęte z żadnej z dwóch wcześniejszych kategorii. Jeśli świadczenia, którego potrzebujesz nie było na tych listach, uzyskanie zwrotu nie powinno być skomplikowane. Przykładowo w tej grupie znajdują się m.in. operacje wykonywane w trybie jednodniowym, wizyty u specjalistów, podstawowe badania np. USG

 

Wnioski

Nowe przepisy oznaczają, że w wielu przypadkach możliwe będzie ominięcie kolejek. Przykładowo na operację zaćmy czeka w Polsce kilkaset tysięcy osób – czas oczekiwania przekracza dwa lata. Polski NFZ wycenia ten zabieg na ponad 2000 zł. Kliniki w Czechach wykonują go w podobnej cenie. Jeśli więc któryś z czekających pacjentów zdecyduje się na leczenie za granicą, wykona zabieg za granicą i zrobi to w trybie jednodniowym (tak aby nie była potrzebna zgoda NFZ) to ominie kilkuletnią kolejkę, a całość (lub znaczną większość) wydanej kwoty zwróci mu NFZ.

Zabiegów, w których z wykorzystaniem nowych przepisów można będzie ominąć kolejkę jest znacznie więcej. Jeśli chcesz dowiedzieć się czego potrzebujesz, żeby leczyć się za granicą i jak to zrobić aby NFZ zwrócił wydatki, zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem.

Najpierw ustalimy, kto może leczyć się za granicą.