Gdzie leczyć się za granicą – leczenie za granicą nie wymagające zgody NFZ


Kiedy posiadasz już odpowiednie skierowanie umożliwiające Ci leczenie za granicą, przed Tobą jest wybór gdzie się leczyć. Większość pacjentów będzie zapewne szukała placówek, które oferują wysoką jakość i umiarkowane ceny. Od podjęcia odpowiedniej decyzji zależy, w jakich warunkach będziesz się leczył, oraz jak dużą część twoich wydatków zwróci Ci NFZ.

 

Gdzie się leczyć za granicą?

Wkrótce postaramy się przygotować dla naszych czytelników, listę placówek, które potencjalnie mogą zaoferować leczenie po stawkach zbliżonych do wycen NFZ, oraz odpowiednią dla polskich pacjentów obsługę.

Leczenie za granicą – gdzie – odpowiadając na to pytanie musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii:

Po pierwsze oczywiście musi ona działać na terenie UE;
Ważne jest abyś mógł wygodnie komunikować się z personelem. Jeśli nie znasz języka kraju do którego się wybierasz, albo angielskiego, upewnij się, że ktoś z personelu porozumiewa się po polsku. W przypadku niektórych świadczeń, jak na przykład leczenie żylaków, wystarczy jeśli pielęgniarka lub pracownik będzie mógł przekazywać Ci informacje. Natomiast jeśli wizyta ma polegać głównie na uzyskaniu porady (np. konsultacja z neurologiem) prawdopodobnie konieczne będzie znalezienie lekarza mówiącego po polsku. Uwzględniając, jak wielu naszych lekarzy wyjechało za granicę, nie powinno być to trudne;
W przypadku świadczeń szpitalnych pamiętaj, że bez zgody NFZ można wykonać tylko takie, które nie wymagają pobytu w szpitalu co najmniej jeden dzień. Upewnij się, że wybrana placówka wykonuje twoje zabiegi w trybie chirurgii jednego dnia.
Upewnij się, że placówka wykona twoje świadczenie na podstawie posiadanego przez Ciebie skierowania. W poprzednim punkcie opisane było jakiego skierowania potrzebujesz aby zgodnie z polskimi przepisami otrzymać zwrot. Może się jednak zdarzyć tak, że przepisy państwa do którego się wybierasz stawiają jakieś dodatkowe wymogi. Wybrana placówka będzie umiała rozwiać twoje wątpliwości w tym zakresie.
Dowiedz się, czy do wykonania zabiegu potrzebne są jakieś dodatkowe czynności – wykonanie szczepień, przedstawienie określonych badań
Co najważniejsze – dowiedz się jaka jest cena wybranego przez Ciebie zabiegu.

 

Co dalej?

 

Kiedy już wybrałeś gdzie leczyć się za granicą możesz przejść do:

3. Ile zwróci Ci NFZ