Zgoda na leczenie za granicą


Jeśli ustaliłeś w poprzednim wpisie, że możliwe jest leczenie za granicą na podstawie nowych przepisów, musisz ustalić, czy potrzebna jest zgoda na leczenie za granicą. Konieczność uzyskania takiej zgody od NFZ, powoduje wydłużenie całej procedury, ale na szczęście wiele rodzajów leczenia jest dostępnych bez tej zgody. Na podstawie tego, jakie leczenie jest Ci potrzebne, można wyróżnić dwa tryby leczenia za granicą:

 

  1. leczenie nie wymagające uprzedniej zgody NFZ – jest to mniej skomplikowana i pracochłonna możliwość. Nie musisz pytać NFZ o zgodę – po prostu wykonujesz świadczenie a potem zgłaszasz się do NFZ z wnioskiem o zwrot wydatków na leczenie za granicą;
  2. leczenie za zgodą NFZ – jest to tryb nieco bardziej skomplikowany. Potrzebna jest Ci zgoda na leczenie za granica i dopiero po jej wydaniu przez NFZ, możesz udać się na leczenie.

 

Kiedy potrzebna jest zgoda na leczenie za granicą

 

Zgoda na leczenie za granicą, wydana przez NFZ konieczna jest w przypadku następujących świadczeń:

1) świadczenia opieki zdrowotnej wymagające pozostania w szpitalu co najmniej do dnia następnego, bez względu na rodzaj udzielanych świadczeń,
2) leczenie w programach lekowych,
3) terapia izotopowa,
4) teleradioterapia stereotaktyczna,
5) teleradioterapia hadronowa wiązką protonów,
6) terapia hiperbaryczna,
7) wszczepienie pompy baklofenowej w leczeniu spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne,
8) badania genetyczne,
9) pozytonowa tomografia emisyjna,
10) badania medycyny nuklearnej,
11) tomografia komputerowa,
12) rezonans magnetyczny.

 

Kiedy zgoda na leczenie za granicą nie jest konieczna

 

Leczenie bez otrzymania zgody NFZ możliwe jest, jeśli potrzebne Ci świadczenie nie jest wymienione na liście powyżej. Przykładowo zgody NFZ nie będą wymagały niektóre zabiegi szpitalne, wizyty u specjalistów, niektóre rodzaje badań (np. USG).
Najwięcej wątpliwości może pojawić się w przypadku punktu pierwszego tzn. leczenia, które nie wymaga pozostania w szpitalu do następnego dnia. W ramach tej kategorii dostępnych jest wiele, bardzo poszukiwanych przez polskich pacjentów świadczeń. Przykładowo w trybie chirurgii jednego dnia wykonywane są:

Najistotniejszą dla pacjenta sprawą będzie ustalenie, czy w wybranym przez niego szpitalu za granicą, dany zabieg także wykonywany jest bez pobytu w szpitalu. W przeciwnym wypadku, należy najpierw zwrócić się o zgodę do NFZ.

 

Aby kontynuować przewodnik wybierz, który tryb Cię interesuje

 

Leczenie bez zgody NFZ

Leczenie wymagające zgody NFZ