Baza wiedzy

Jak zmienia się wzrok wraz z wiekiem?

Jak zmienia się wzrok wraz z wiekiem?

Oko każdego człowieka zmienia się wraz z wiekiem – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Warto jednak wiedzieć, jakie zmiany zachodzą wraz z biegiem lat i na jakie choroby narażony jest każdy z nas. Wzrok tak samo, jak inne narządy człowieka z wiekiem tracą na swojej wydajności, a co za tym idzie – widzenie staje się coraz bardziej problematyczne. Zaćma i plamka żółta to jedne z najpopularniejszych schorzeń, które występują u ludzi i mogą prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku, szczególnie te, które nie zostaną poddane leczeniu. Z poniższego wpisu dowiesz się, jak wzrok zmienia się wraz z biegiem lat u człowieka.

Wzrok człowieka a wiek – jaka jest zależność?

Młodzi ludzie, a także dzieci raczej nie mają skomplikowanych problemów ze wzrokiem. Problemy mają raczej podłoże zwykłych wad wzroku, które da się zredukować poprzez wizytę u okulisty i dobranie odpowiednich okularów.

Niestety, wraz ze starzeniem się człowieka, pogarsza się także jego wzrok. Tego typu problemów zdrowotnych nie da się uniknąć, nawet przy zachowaniu wszelkich działań profilaktycznych. Osoby starsze są szczególnie narażone na występowanie licznych schorzeń, które mogą dodatkowo pogarszać poziom widzenia. Dolegliwości, które dotykają osoby dorosłe i w podeszłym wieku, to:

 

  • zaćma,
  • presbiopia, czyli starczowzroczność,
  • jaskra,
  • i wiele innych schorzeń…

 

Wady wzroku mogą pojawiać się zarówno tuż po urodzeniu, jak i na przestrzeni lat. Osoby dorosłe mogą być mocno narażone na liczne wady wzroku, których korekta jest możliwa tylko poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych soczewek lub laseroterapii. Wraz z biegiem lat wzrok stale się zmienia. Wyraźne widzenie obiektów z bliska jest coraz trudniejsze – to zupełnie naturalny proces związany z procesem starzenia się gałki ocznej. Wizyta u specjalisty może pomóc zredukować objawy występowania presbiopii. Na problemy ze wzrokiem, wynikające z wieku cierpią głównie osoby po 40. roku życia.

Osoby po 60. roku życia – na jakie problemy ze wzrokiem są narażeni?

Ludzie po 60. roku życia są najbardziej narażeni na zaćmę, która nieleczona prowadzi do całkowitej utraty wzroku. W dzisiejszych czasach problem zaćmy można zażegnać jednym zabiegiem operacyjnym, który jest bezbolesny i dość prosty do wykonania.

 

Na temat zaćmy, przeczytaj: Powikłania po operacji zaćmy – jakie są czy można ich uniknąć?

 

Oczywiście zaćma to niejedyny problem, z jakim borykają się osoby w podeszłym wieku. Inne przewlekłe schorzenia to także plamka żółta oraz jaskra. Badania potwierdzają, że u osób w wieku 70-80 lat pole widzenia zmniejsza się nawet o 30 stopni.

Jak dbać o wzrok przez całe życie? To naprawdę ważne!

Oczywiście regularne wizyty u okulisty to podstawa, aby zachować dobry wzrok przez wiele lat swojego życia. Kluczowe w tym przypadku jest także unikanie nadmiernego zmęczenia oczu, np. w wyniku pracy przed komputerem przez wiele lat, a także stosowanie kropli nawilżających na co dzień. Dodatkowo – każde szybko wykryte schorzenie to gwarancja zachowania dobrego widzenia na dłużej. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz cieszyć się wyraźnym widzeniem do końca życia.

 

Zadzwoń i zapisz się na operację zaćmy już teraz