Baza wiedzy

Soczewki wewnątrzgałkowe. Czym się różnią? Które wybrać?

Soczewki wewnątrzgałkowe. Czym się różnią? Które wybrać?

Zaćma stanowi główną przyczynę ślepoty, zwłaszcza u osób starszych i jest jedną najczęściej występujących schorzeń narządu wzroku. Zaćma jest związana ze stopniowym mętnieniem naturalnej soczewki oka, co znacznie pogarsza jakość widzenia – następuje utrata ostrości i głębi kolorów, obraz staje się rozmyty, występują także trudności w widzeniu w ciemnych lub jasnych pomieszczeniach. Na szczęście istnieje skuteczny sposób leczenia zaćmy – operacja, która polega na zastąpieniu naturalnej soczewki oka na sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Przed wykonaniem zabiegu konieczne jest zdecydowanie się na jeden z rodzajów soczewek – postęp technologiczny sprawił, że opracowano kilka typów soczewek wewnątrzgałkowych, które są szeroko dostępne na rynku. Soczewki wewnątrzgałkowe mogą różnić się między sobą materiałem wykonania oraz właściwościami, dlatego kluczowe jest podjęcie decyzji, jaki rodzaj soczewek będzie odpowiedni dla danych potrzeb pacjenta.

Czym są soczewki wewnątrzgałkowe i kiedy są stosowane?

Soczewki wewnątrzgałkowe to trwałe, sztuczne implanty medyczne wysokiej jakości, które mogą zastąpić naturalną soczewkę oka, aby poprawić jakość widzenia pacjentów. Ich najczęstszym zastosowaniem jest operacja zaćmy, wykonywana w celu zastąpienia zmętniałej soczewki. Niekiedy soczewki wewnątrzgałkowe są także wykorzystywane w przypadku starczowzroczności, czyli dalekowzroczności związanej z wiekiem, która objawia się niewyraźnym, mało ostrym widzeniem z bliska, które zwykle rozwija się u osób w wieku około 45 lat.

Implant soczewki wewnątrzgałkowej jest wykonany z przezroczystego tworzywa sztucznego dobrej jakości, który zapewnia wysoką przejrzystość i stabilność w oku, gwarantujące bezpieczeństwo i długotrwałe ostre widzenie. Soczewka ma średnicę kilku milimetrów i jest opracowywana w taki sposób, aby doskonale dopasowywała się do oka, nie powodując dyskomfortu.

 

Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych dostępnych w klinice PROVISUS obejmują:

  • Soczewki jednoogniskowe – te standardowe soczewki wewnątrzgałkowe cechuje jedna odległość ogniskowania, zapewniająca widzenie z bliska, średniej lub dalekiej odległości. Jest to najczęściej wybierany rodzaj soczewek; w przeciwieństwie do naturalnej soczewki, która może ulegać modyfikacjom w zależności od potrzeb, ten implant pozostaje skupiony na jednej ustalonej odległości. Pacjenci decydujący się na ten rodzaj soczewki mogą świetnie widzieć rzeczy na przykład z dużej odległości, jednak do widzenia z bliska i wykonywania takich czynności jak czytanie potrzebują dodatkowych okularów korekcyjnych. Soczewki jednoogniskowe asferyczne mogą być białe, gwarantujące dobre widzenie w nocy dzięki lepszemu widzeniu kontrastów i kolorów oraz żółte – od białych różni je obecność filtra światła niebieskiego o właściwościach ochronnych przed zwyrodnieniem plamki żółtej.
  • Soczewki trójogniskowe – ten zaawansowany rodzaj soczewek zapewnia wyraźne i ostre widzenie z różnych odległości – z dali i z bliska oraz odległości pośredniej – dzięki szerokim możliwościom ogniskowania. To pozwala na wygodne wykonywanie wszystkich czynności bez ograniczeń – możliwa jest zarówno jazda samochodem, kiedy konieczne jest dobre widzenie z daleka, jak i czytanie oraz pisanie na komputerze, gdzie odległość od obiektów jest zdecydowanie mniejsza. Jest to najbardziej uniwersalny rodzaj soczewek wewnątrzgałkowych, pozwalający na całkowitą rezygnację z noszenia okularów korekcyjnych.
  • Soczewki toryczne – mają różne moce ogniskowania w różnych obszarach soczewki, aby korygować astygmatyzm – wadę wynikającą zazwyczaj z asymetrii w budowie rogó Większość soczewek jednoogniskowych i wieloogniskowych występuje w wersjach torycznych. Na przykład toryczna jednoogniskowa soczewka asferyczna żółta zachowuje wszystkie swoje pierwotne właściwości, a dodatkowo poprawia widzenie u osób z astygmatyzmem.

Czym się kierować podczas wyboru soczewek wewnątrzgałkowych?

Podczas wyboru soczewek wewnątrzgałkowych należy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i wygodą, a także jakością wykonania soczewek, aby mogły one odpowiednio służyć jak najdłużej. Ponadto decydując się na konkretny rodzaj soczewek, warto uwzględnić także dodatkowe cechy, takie jak:

  • obecność filtra UV (chroniącego oczy przed promieniowaniem słonecznym) i filtra światła niebieskiego – zaawansowane rodzaje soczewek są opracowywane w taki sposób, aby zapewniać maksymalnie cenne właściwości, potrzebne nie tylko do wyraźnego i ostrego widzenia, ale także niezbędne w ochronie oczu – przede wszystkim siatkówki; soczewki zawierające filtr światła niebieskiego mają charakterystyczny żółty kolor,
  • budowa soczewki – asferyczna część optyczna soczewki zapewnia doskonałą jakość obrazu,
  • konstrukcja gwarantująca dobrą stabilność soczewki po wszczepieniu,
  • konieczność zaopatrzenia się w okulary korekcyjne (w przypadku wyboru soczewek jednoogniskowych).

Leczenie zaćmy w klinice PROVISUS

Chirurdzy okulistyczni i specjaliści w klinice okulistycznej Europejskiej Grupy Medycznej PROVISUS oferują specjalistyczną diagnostykę i skuteczne leczenie zaćmy poprzez zastąpienie zmętniałej i niespełniającej już swojej funkcji naturalnej soczewki oka, wybraną soczewką sztuczną o unikalnych właściwościach. Ścisła współpraca z pacjentami chorującymi na zaćmę oraz profesjonalne doradztwo pozwala określić najlepszy typ soczewek dla indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Dzięki temu, że klinika dysponuje bankiem nowoczesnych soczewek oraz kompleksową kadrą pracowników medycznych, kwalifikacja do zabiegu oraz wybór odpowiednich soczewek wewnątrzgałkowych może nastąpić w dniu operacji.

Należy wziąć pod uwagę, że refundowanym przez NFZ rodzajem soczewek wewnątrzgałkowych są soczewki jednoogniskowe sferyczne. Niemniej decydując się na zabieg wykonywany prywatnie, istnieje możliwość wyboru soczewek – materiału wykonania, producenta oraz właściwości (optycznych oraz dodatkowych, jak na przykład obecność filtra UV).

Przed operacją

Przed zabiegiem usunięcia zaćmy lekarz mierzy oko i pomaga dobrać odpowiedni implant do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta. Często pacjenci są proszeni o zaprzestanie przyjmowania niektórych leków lub tymczasowe przerwanie noszenia soczewek kontaktowych na kilka dni przed zabiegiem.

Po operacji

Każda operacja niesie ze sobą ryzyko powikłań, jednak prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych w przypadku leczenia zaćmy jest niskie. Po wszczepieniu soczewki wewnątrzgałkowej pacjenci mogą zaobserwować delikatne zaczerwienienie lub obrzęk, rzadziej krwawienie lub infekcję. Aby operacja przyniosła zadowalające rezultaty, konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, do których należą m.in. ochrona oczu za pomocą okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV oraz spanie z osłoną na oko poddane zabiegowi. Ponadto pacjenci po zabiegu nie powinni pocierać ani naciskać na oko. Konieczne jest tymczasowe unikanie wysiłku fizycznego oraz podnoszenia ciężkich rzeczy, a także stosowanie przepisanych przez lekarza kropli leczniczych do oczu.

Zadzwoń i zapisz się na operację zaćmy już teraz