Baza wiedzy
Co to jest zaćma? Cechy choroby, objawy i leczenie
Zaćma to choroba polegająca zmętnieniu się soczewki oka. Soczewka traci swą przezierność i staje się żółta lub brunatna. Tym samym przepuszcza do oka mniej promieni świetlnych a pacjent odczuwa to jako obniżenie ostrości wzroku, zmniejszenie nasycenia barw, obniżenie kontrastu. Pacjenci czasem określają to jako widzenie przez brudną szybę. Wszelkiego rodzaju stany zapalne oczu, choroby ogólnoustrojowe, a nawet zaawansowana cukrzyca – to wszystko może być przyczyną rozprzestrzeniającej się zaćmy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest zaćma, skąd się wzięła oraz jakie są jej pierwsze objawy, koniecznie sprawdź poniższy artykuł. Dowiesz się także, kiedy operacja zaćmy może przynieść najlepsze efekty, a także jakie zagrożenia niesie ze sobą.
Zaćma – czym jest?
Według definicji zaćma, czyli inaczej katarakta jest zmętnieniem naturalnym soczewki, która wcześniej była przejrzysta. Najczęściej występującą odmianą tego schorzenia jest, tzw. zaćma starcza, czyli taka, która postępuje wraz z wiekiem człowieka. Można powiedzieć, że to w pełni naturalny proces, który rozwija się na kilku poziomach, a mianowicie:
- początkowo soczewka tylko traci swoją elastyczność,
- następnie dochodzi do postępującego zmętnienia soczewki – to objaw rozwijającej się zaćmy,
- finalnie, nieleczona zaćma może doprowadzić do całkowitej ślepoty.
Ta choroba mimo dość powolnego rozwoju jest raczej ciężka do wykrycia bez specjalistycznej wiedzy i sprzętu. Często postępuje wręcz niezauważalnie i nasila się z czasem, kiedy jest już w dość zaawansowanym stadium.
Zaćma – najpopularniejsze rodzaje
Zaćma występuje w następujących odmianach:
- Jądrowa – postępuje niezwykle powoli i z czasem powoduje centralne zmętnienie soczewki. U wielu osób pojawia się spore upośledzenie widzenia w dal, a we wczesnych etapach choroby powstaje często krótkowzroczność soczewkowa.
- Korowa – ten rodzaj zaćmy mocno wpływa na widzenie, choć wiele zależy od poziomu zmętnienia soczewki. Jeśli te pojawiają się na obwodach soczewki – choroba często nie będzie dawać żadnych widocznych objawów w postaci pogorszenia wzroku. Wiele osób z zaćmą korową wykazuje problemy z oślepiającym światłem samochodów w nocy, a także dwojenie się obrazu.
- Podtorebkowa – schorzenie tego typu wykrywane jest raczej u nieco młodszych osób. W tym przypadku objawem są olśnienia i znacznie pogorszone widzenie w warunkach jasnego oświetlenia. Dodatkowo widzenie z bliska również ulega pogorszeniu – w znacznie większym stopniu aniżeli widzenie w dal.
Oczywiście występują też inne rodzaje zaćmy, które dotyczą przede wszystkim schorzenia wynikającego z przebytych chorób układowych. Może to być, np. zaćma urazowa, wtórna a nawet wrodzona.
Sprawdź także: Powikłania po operacji zaćmy – jakie są czy można ich uniknąć?
Skąd bierze się zaćma? Sprawdź!
Przyczyny występowania zaćmy u człowieka mogą być różne. Najważniejsza to wiek. Inne przyczyny powstania zaćmy u człowieka:
- wszelkiego rodzaju urazy/wypadki,
- zabiegi przeprowadzane na gałce ocznej, np. witrektomia,
- przyjmowane leki, szczególnie te na bazie sterydów,
- choroby współistniejące – najczęściej cukrzyca.
Podobnym schorzeniem jest zwyrodnienie plamki żółtej, które leczy się zastrzykami. Choroba nazywana inaczej AMD polega na uszkodzeniu centralnej części siatkówki, która odpowiada za wyraźne widzenie bez zniekształceń. Przyczyną występowania tego schorzenia jest: palenie tytoniu, zaawansowany wiek, czynniki genetyczne, a także cukrzyca – tak samo, jak w przypadku zaćmy.
Objawy zaćmy – jak zauważyć problem?
Wyróżniamy co najmniej kilka objawów, które wskazują na rozwijającą się zaćmę, a mianowicie:
- pogorszenie widzenia,
- obniżenie ostrości wzroku – nawet w przypadku noszenia okularów czy soczewek,
- uczucie zwiększonej wrażliwości oczu na światło,
- słaby kontrast widzenia,
- rozmyty obraz,
- dwojenie się obrazu.
W razie wykrycia jakichkolwiek problemów z widzeniem, warto udać się jak najszybciej do specjalisty, celem wykonania kompleksowej diagnostyki wzroku. W ten sposób można szybko rozpoznać zaćmę i podjąć leczenie.
Metody leczenia zaćmy
Jedyną skuteczną metodą pozbycia się problemu zaćmy jest zabieg chirurgiczny, który wykonuje się przy pomocy specjalistycznego lasera. Zabieg jest dość prosty i polega na usunięciu naturalnej soczewki i zastąpieniu jej nową. Im wcześniej zostanie przeprowadzona operacja, tym większa szansa zminimalizowania ryzyka powikłań.