Baza wiedzy

Jakie są najczęstsze wady wzroku i choroby oczu u osób dorosłych?

Jakie są najczęstsze wady wzroku i choroby oczu u osób dorosłych?

W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na liczne choroby oczu, które dotyczą przede wszystkim dorosłej populacji. Wady wzroku oczywiście mogą zdarzać się nawet u małych dzieci, ale zazwyczaj odpowiednio dobrane okulary niwelują je skutecznie. Największe jednak problemy ze wzrokiem dają swoje objawy w późniejszym wieku ok. 40 lat i więcej.  Jedną z takich chorób jest zaćma, która pojawia się najczęściej u osób w podeszłym wieku.

 

Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy ze wzrokiem, niepokojące zaczerwienienie lub stałe pogorszenie się widzenia, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Tylko w ten sposób szybko wykryjesz postępującą chorobę i wdrożysz z pomocą lekarza odpowiednie metody leczenia. Poniżej znajdziesz kilka pozycji, czyli najpopularniejszych chorób oczu u osób dorosłych.

Popularne choroby oczu u osób 18+ – to warto wiedzieć!

Każdy człowiek jest narażony w swoim życiu na pojawienie się problematycznego schorzenia wzroku, które może wymagać skomplikowanego leczenia. Nie ulega wątpliwości, że zaćma jest jedną z najgroźniejszych chorób, które mogą doprowadzić nawet do ślepoty. Istnieją też inne choroby oczu, które warto znać, szczególnie jako osoba dorosła. Oto kilka z nich:

  1. Zapalenie rogówki/tęczówki/twardówki – w przypadku stanu zapalnego, ciężko stwierdzić jedną główną przyczynę. Najczęściej schorzenia pojawiają się u osób z osłabionym układem odpornościowym oraz wskutek przebytych chorób autoimmunologicznych. W przypadku pojawienia się bólu oka lub zaczerwienienia, warto udać się do okulisty i zastosować doraźne leczenie w postaci kropli lub kremów. Zignorowanie zapalenia może prowadzić nawet do owrzodzeń i zmętnień.
  2. Odwarstwienie siatkówki – jest jeden z najgroźniejszych problemów związanych z oczami, gdyż wiąże się z ryzykiem całkowitej utraty wzroku. W razie podejrzenia rozwarstwienia się siatkówki, należy natychmiast udać się do okulisty i nie podejmować żadnego wysiłku ani gwałtownych ruchów głową. Leczenie odbywa się operacyjnie lub laserowo, a podjęcie szybkiego działania skutkuje zachowaniem wzroku.
  3. Zwyrodnienie plamki żółtej – często spotykane jest także zwyrodnienie plamki żółtej, które powoduje przede wszystkim nierówne i niewyraźne widzenie. Ten problem pojawia się wraz z wiekiem, a jego objawem jest po prostu pogarszające się widzenie. Leczenie polega na iniekcji środka zatrzymującego chorobę bezpośrednio do wnętrza oka pod znieczuleniem.
  4. Jaskra – kolejnym poważnym schorzeniem wzroku jest jaskra, gdyż również może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Główne objawy to zawężenie pola widzenia oraz dostrzeganie świetlistych obręczy wokół źródła światła. Choroba ta może pojawiać się w wyniku predyspozycji genetycznych, krótkowzroczności lub zbyt wysokiego ciśnienia w oku. W tym przypadku leczenie polega na farmakologii, czyli podawaniu kropli do oczu lub leczeniu laserowym.

 

Sprawdź także: Czym jest zaćma wtórna i jak ją leczyć?

Wady wzroku u osób dorosłych – jakie najczęściej występują?

Wyróżniamy kilka wad wzroku, które pojawiają się często u osób dorosłych. Te, które często wpływają na komfort życia i wymagają leczenia okulistycznego, to:

  • Krótkowzroczność – obraz w tym przypadku powstaje tuż przed siatkówką, a więc widzenie na duże odległości będzie niewyraźne. Tę wadę należy bezwzględnie korygować poprzez okulary lub soczewki korekcyjne, aby nie doprowadzić do większego pogorszenia się wzroku.
  • Dalekowzroczność – nadwzroczność to problem, z jakim boryka się wiele osób na całym świecie. Ta wada wzroku powoduje, że dana osoba nie widzi zbyt dobrze przedmiotów w jego bliskiej odległości, a często także w dalekiej. Leczenie polega przede wszystkim na noszeniu szkieł kontaktowych, okularów lub… można zdecydować się na laserową korektę wzroku.
  • Astygmatyzm – kolejna popularna wada wzroku u osób dorosłych polega na zniekształceniu rogówki oka co powoduje niewyraźne widzenie. To dziedziczna wada wzroku, choć mogą na nią wpływać też zewnętrzne czynniki środowiskowe. Częste bóle głowy, swędzenie oczu oraz zaczerwienienie często towarzyszą temu schorzeniu. Korekta problemu to noszenie cylindrycznych soczewek lub okularów lub laserowe usunięcie problemu astygmatyzmu.
  • Starczowzroczność – inaczej prezbiopia, dotyczy raczej osób starszych po 40-50. roku życia. Objawy do pogorszenie widzenia, rozmyty obraz, szybsze meczenie się oczu. Tę wadę można korygować soczewkami lub zabiegiem laserowym. To drugie rozwiązanie daje jednak znacznie lepsze efekty i co najważniejsze – jest długotrwałe.

Teraz już znasz wszystkie najpopularniejsze choroby i wady wzroku, jakie występują u osób dorosłych. Oczywiście samodzielna diagnoza wady wzroku czy rozwijającej się choroby najczęściej nie jest możliwa, aczkolwiek będziesz wiedzieć, z jakim problemem się borykasz. Im szybciej udasz się do specjalisty, tym lepiej – dbając o swój wzrok, utrzymasz go w lepszej kondycji przez dłuższy czas, a to przecież narząd, który przydaje się człowiekowi przez całe życie.

Zadzwoń i zapisz się na operację zaćmy już teraz