Baza wiedzy

Dobre praktyki dbania o wzrok po 50

Dobre praktyki dbania o wzrok po 50

Skutki upływu czasu są widoczne na skórze w postaci zmarszczek. Aby im zapobiec setki tysięcy kobiet stosuje kremy przeciwzmarszczkowe lub udaje się do kosmetyczek na zabiegi liftingujące. Nie jest to żaden ewenement, a standard pielęgnacji. Jednak wiele osób wraz z wiekiem zapomina o pielęgnacji oczu, które tracą swój młodzieńczy blask. Problemy ze wzrokiem to nieodłączny element starości, ale istnieje kilka sposób, aby jak najbardziej odwlec go w czasie.

Jak dbać o wzrok po 50-tce?

Dieta to czynnik mający ogromny wpływ na jakość naszego życia. W trosce o oczy warto swoją dietę wzbogacić o kwasy omega-3, luteinę, cynk, witaminy A, C, E. Oczywiście można w tym celu przyjmować suplementy lub wprowadzić do swojego jadłospisu takie produkty jak: jarmuż, szpinak, orzechy, ryby, pieczywo pełnoziarniste czy marchewkę. Badania dowodzą, że tak bogata dieta opóźnia rozwój m.in. zaćmy czy ostrej starczej krótkowzroczności.v

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę podczas pielęgnacji swoich oczu jest ochrona ich przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Przebywanie na słońcu niesie ze sobą wiele korzyści, ponieważ wspomaga syntezę witaminy D w naszym organizmie, ale oczom jednak nie służy. Należy nosić okulary przeciwsłoneczne, które skutecznie ochronią nasz narząd wzroku przed promieniowaniem UV-A i UV-B. To także działanie profilaktyczne w przypadku zaćmy czy uszkodzeń plamki żółtej.

Niestety, ale w XXI wieku rzadko kto nie spędza długich wieczorów przed komputerem bądź telewizorem. Ekran komputera jest oddalony od naszych oczu o ok. 50 cm. Sprawia to, że gałce ocznej zaczyna doskwierać tzw. „przykurcz akomodacyjny” uważany za chorobę cywilizacyjną. Podczas długotrwałej pracy bądź oglądania filmów warto co 20 min odwrócić wzrok od ekranu i popatrzeć na obiekty znajdujące się w oddali (min. przez 20 sekund), aby nasze naturalne soczewki, kolokwialnie mówiąc, odpoczęły i przestały akomodować skupiając się na przedmiotach w bliży.

W okresie po 50-tce należy skupić dużą uwagę na regularnych badaniach wzroku u okulisty. W przypadku nieleczonej krótkowzroczności brak okularów korekcyjnych może wpływać na jej szybsze tempo pogłębiania się i w konsekwencji doprowadzić do poważnych zaburzeń widzenia. Ponadto warto mieć na uwadze fakt, że podczas wizyty u okulisty istnieje szansa wczesnego wykrycia zaćmy i wprowadzenia farmakologicznej terapii mającej na celu zahamowanie postępowania choroby. Dzięki temu odsuniemy w czasie konieczność wykonywania operacji wymiany soczewek.

 

Przeczytaj także:

Rodzaje soczewek w leczeniu zaćmy
Jak dbać o zdrowie oczu
Jak dbać o wzrok po 50
Jak przedłużyć zdrowie oczu

Zadzwoń i zapisz się na operację zaćmy już teraz