Leczenie za granicą za zgodą NFZ


Leczenie za granicą – potrzebna zgoda na leczenie za granicą

Jeżeli ustaliłeś w poprzednim wpisie, że zgoda na leczenie za granicą jest wymagana do uzyskania potrzebnego Ci świadczenia, procedura którą musisz przejść jest nieco bardziej skomplikowana. Można podzielić ją na dwa etapy. Pierwszy obejmuje przygotowanie wniosku, na podstawie którego wydana będzie zgoda na leczenie za granicą. Kiedy już ja uzyskasz, drugi etap to leczenie za granicą, kompletowanie odpowiednich dokumentów, złożenie wniosku o zwrot kosztów leczenia i oczekiwanie na przelew od NFZ.

Sama konieczność uzyskania zgody na leczenie od NFZ może u niektórych pacjentów wywołać wrażenie, że nie warto próbować, bo i tak jej nie dostaną. Jednak należy podkreślić, że NFZ może odmówić zgody tylko w ściśle określonych wypadkach. Jeśli złożysz wszystkie wymagane dokumenty udzielenie zgody przez NFZ powinno być zasadą a nie wyjątkiem. Dlatego warto próbować – skorzystasz omijając kolejki i otrzymując od razu świadczenia, na które w kraju mógłbyś czekać latami.

Poniższa grafika przedstawia skrótowo jak wygląda cała procedura w wypadku świadczeń, do których wymagana jest zgoda na leczenie.

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że NFZ wyda zgodę na leczenie, jeśli czas oczekiwania na świadczenie będzie dłuższy niż maksymalny czas oczekiwania określony przez lekarza. Przykładowo, jeśli lekarz stwierdzi, że potrzebujesz operacji i powinna ona być wykonana w ciągu 3 miesięcy, zaś czas oczekiwania w szpitalu wynosi 1 rok, to NFZ powinien albo wydać dla Ciebie zgodę na leczenie za granicą, albo znaleźć placówkę w Polsce, która wykona operację w czasie wskazanym przez twojego lekarza.

Istotne jest też ustalenie, czy leczenie za granicą ma sens ekonomiczny. Pamiętaj, że NFZ zwróci Ci maksymalnie tylko tyle, ile zapłaciłby za to świadczenie polskiej przychodni lub szpitalowi. Oznacza to, że trzeba porównać to, ile wydamy za granicą na dane świadczenie, z tym ile odda nam NFZ. Ta sama operacja za granicą może być zarówno zdecydowanie droższa, jak i tańsza niż wycena NFZ. Istotne jest to, żeby znaleźć taki szpital lub klinikę, w której cena świadczenia nie jest zbyt wysoka. Różnica pomiędzy ceną w Polsce a ceną leczenia za granicą, nie będzie zwrócona przez NFZ. To, czy leczenie za granicą będzie dla nas opłacalne trzeba rozważyć indywidualnie dla każdego przypadku.

Poniżej znajdziesz opis kolejnych kroków, które obejmuje leczenie za granicą, począwszy od uzyskania skierowania aż do zwrotu wydatków przez NFZ.

1. Ustalenie jaki jest czas oczekiwania na leczenie w Polsce

2. Gdzie leczyć się za granicą

3. Ile zwróci Ci NFZ

4. Wniosek o zgodę na leczenie za granicą

5. Zgoda na leczenie za granicą

6. Leczenie i dokumenty do zwrotu za leczenie za granicą

7. Wniosek o zwrot kosztów leczenia za granicą