Baza wiedzy
Czynniki ryzyka i powstawanie zaćmy
Zaćma (inaczej katarakta) nabyta to częsta przypadłość osób powyżej 50 roku życia. Wielu ludzi zastanawia się, czy powstaje ona wskutek złych praktyk okulistycznych i zaniedbań czy spotka każdego niezależnie od profilaktyki. Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna, ponieważ istnieje szereg zaleceń profilaktycznych, za pomocą których okuliści są w stanie opóźnić rozwój zaćmy u pacjentów, ale i to nie wiąże się ze stuprocentową pewnością, że schorzenie w ogóle nie wystąpi. Jednak w XXI wieku głęboka zaćma nie jest wyrokiem. Powszechnie wykonuje się operacje usuwające tę wadę. Przeanalizujmy proces powstawania tego schorzenia.
Czynniki ryzyka wystąpienia zaćmy
Pewne czynniki mogą wpłynąć na inicjację procesu powstawania zaćmy. Należy do nich między innymi: wiek (powyżej 40-50 roku), cukrzyca, uraz oka, niedoczynność przytarczyc, jaskra, obciążenie genetyczne. Jeśli którykolwiek z czynników jest obecny w Twoim życiu, to warto skupić się na regularnych wizytach kontrolnych u lekarza okulisty. We wstępnym stadium zaćmy można przyjmować leki opóźniające postęp choroby bądź wykonać operację, dzięki której zmniejszy się okres dyskomfortu związanego z pogłębiającymi się problemami z widzeniem.
Patogeneza zaćmy
Głównym objawem fizjologicznym zaćmy jest powstanie zmętnienia soczewki. Pojawia się ono wskutek przemian biochemicznych, które prowadzą do zaburzenia struktury białek obecnych w tej strukturze oka. Skutkiem wzrostu stężenia białek nierozpuszczalnych jest zmniejszenie przepuszczalności światła do siatkówki. Pacjenci odczuwają ten proces w postaci zaburzeń ostrości widzenia. Na początku objawy są niewielkie, ale z czasem stają się coraz bardziej nasilone i wymiana mocy szkieł korekcyjnych nie wiele już pomaga. W tym momencie niezbędne jest podjęcie diagnostyki w gabinecie okulistycznym i rozpoczęcie leczenia.
Jak się leczy zaćmę?
Wiele osób zadaje pytanie „czy na zaćmę są leki?”. Za pomocą farmakologicznych specyfików można jedynie spowolnić proces pogłębiania się zaćmy. Natomiast jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie zaćmy jest operacja polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, syntetyczną. Obecnie najczęściej pacjenci decydują się na operacyjne leczenie zaćmy za granicą, aby uniknąć długich kolejek w Polsce. Warto pamiętać, że wybierając operację za granicą można ubiegać się o zwrot kosztów leczenia od NFZ. W celu uzyskania pomocy przy niezbędnych formalnościach można zwrócić się do firm zajmujących się profesjonalnie organizowaniem takich operacji.
Przeczytaj więcej na temat zaćmy:
Leczenie zaćmy
Jak zmieniało się leczenie zaćmy
Jak powstaje zaćma
Czynniki ryzyka i powstawanie zaćmy
Na czym polega operacyjne leczenie zaćmy
Dlaczego warto pojechać do Czech na operację zaćmy
Operacja zaćmy w Czechach
Operacja zaćmy
Diagnozowanie zaćmy
Objawy zaćmy
Widzenie po operacji zaćmy
Leczenie zaćmy ziołami
Jak się przygotować do operacji zaćmy
Laserowe usuwanie zaćmy
Jak widzi człowiek z zaćmą
Zaćma a jaskra