Baza wiedzy

Zaćma – leczenie ziołami. Leczenie zaćmy bez operacji jest skuteczne? Sprawdzamy

Zaćma – leczenie ziołami. Leczenie zaćmy bez operacji jest skuteczne? Sprawdzamy

Szafran, rumianek czy świetlik są w ziołolecznictwie stosowane w celu poprawy ostrości widzenia i zapobiegania rozwoju wielu chorób oczu. Ich działanie ma jednak charakter wyłącznie profilaktyczny. Zaćma – leczenie ziołami działa? Jeśli masz już zdiagnozowaną zaćmę – leczenie ziołami nie będzie skuteczne. Utraconą ostrość widzenia może przywrócić wyłącznie operacja.

 

Zaćma – leczenie ziołami i suplementami diety

Postępujące zmętnienie soczewki nazywane zaćmą może mieć podłoże wrodzone. Znacznie częściej jest jednak efektem zmian degeneracyjnych. Z upośledzeniem ostrości wzroku borykają się przede wszystkim osoby starsze. Jednak pierwsze symptomy dolegliwości mogą być zauważalne już wkrótce po ukończeniu 40 roku życia. Wśród chorujących na kataraktę wciąż popularne jest przekonanie o możliwości leczenia naturalnego zaćmy.

 

Zapiski o korzystnym wpływie ziół i produktów naturalnego pochodzenia znaleźć można już w starożytnej recepcie Aglajasa z Bizancjum. Wykorzystywał on w swojej okulistycznej praktyce preparat przyrządzony na bazie: siarczanu miedzi, żywicy z balsamowca mirry, pieprzu, szafranu, wydzieliny napletkowej gruczołów bobra, żółci koguciej, soku z niedojrzałych winogron lub oliwek, waleriany indyjskiej, tlenku żelaza, sody, mieszaniny glonów morskich, żywicy z drzewa balsamowego oraz miodu attyckiego. Jednak czy takie domowe sposoby leczenia zaćmy działają?

 

Współcześnie w leczeniu naturalnym zaćmy najczęściej stosuje się zioła, suplementy diety i związki pochodzenia naturalnego, mające na celu zapobieganie rozwojowi katarakty. Są to przede wszystkim:

  • witaminy: C, A, D, E, K, z grupy B;
  • karotenoidy (luteina, zeaksantyna, likopen, beta-karoten, astaksantyna);
  • mikroelementy: chrom i cynk;
  • zioła: czystek, melisa, szafran, rumianek pospolity, świetlik lekarski, chaber bławatek;
  • kwasy Omega-3;
  • flawonoidy i ich pochodne, w tym flawonolignany (rutyna, sylibina, sylimaryna, kwas chlorogenowy);
  • triphala Ghrita (preparat ajurwedyjski z kwasem galusowym).

 

Niestety mieszanki ziołowe oraz suplementy diety, nie są w stanie powstrzymać ani wyleczyć zaćmy. Mają one działanie wyłącznie profilaktyczne. Samoleczenie zaćmy metodami naturalnymi nie jest szkodliwe. Jeśli jednak będziesz je traktował jako alternatywę dla leczenia operacyjnego zaćmy – wówczas katarakta będzie się pogłębiać, co doprowadzi do całkowitej utraty wzroku.

 

Warto również zaznaczyć, że powikłania po wykonaniu zabiegu fakoemulsyfikacji (usuwanie zmętniałej soczewki naturalnej przy zastosowaniu ultradźwięków), dotykają przede wszystkim chorych, którzy zdecydowali się na zabieg, gdy katarakta była już bardzo zaawansowana.

 

Leczenie farmakologiczne zaćmy – czy leczenie zaćmy bez operacji działa?

Leczenie farmakologiczne zaćmy ma przede wszystkim na celu zapobieganie szybkiemu rozwojowi katarakty w jej początkowych stadiach. Stosuje się wówczas trzy rodzaje kropli:

  • pirenoksynę,
  • azapentacen (fakolizynę),
  • jodek sodu i potasu.

 

Pirenoksyna i azapentacen blokują działanie substancji chinonowych, które przyczyniają się do rozwoju zaćmy. Pod wpływem działania tych związków rozpuszczalne białka znajdujące się w soczewce oka stają się nierozpuszczalne, co doprowadza do charakterystycznego dla katarakty zmętnienia soczewki. Natomiast jodek sodu i potasu spowalniają proces powstawania zmętnień, sprawiając tym samym, że pogorszenie ostrości widzenia nie jest tak bardzo dotkliwe.

 

Wykorzystywane w leczeniu farmakologicznym zaćmy krople aplikuje się do worka spojówkowego (przestrzeń między gałką oczną a powieką dolną) po jednej kropli od trzech do pięciu razy na dobę. Dzięki temu poprawia się ostrość widzenia, a oko zostaje dodatkowo nawilżone i zyskuje ochronę przed podrażnieniami.

 

Dla wielu pacjentów nagła poprawa ostrości widzenia jest równoznaczne z tym, że poziom zmętnienie naturalnej soczewki wewnątrz oka nie tylko został zahamowany, ale również uległ redukcji. Innymi słowy – ta forma leczenia jest skuteczna. Jest to niestety szkodliwe myślenie, które oddala decyzję o chirurgicznym usunięciu katarakty. Mimo poprawy jakości widzenia leczenie farmakologiczne zaćmy nie sprawi, że stopień zmętnienia siatkówki się zmniejszy. Zaćma nadal będzie postępować.

 

Leczenie operacyjne zaćmy – skuteczna metoda usuwania katarakty

Stosowanie ziół, substancji naturalnego pochodzenia, a nawet leków w celu wyleczenia zaćmy jest nieskuteczne. Jedyną metodą, która trwale usuwa zmętniałą soczewkę – jest operacja zaćmy. Zabiegi tego typu wykonywano już w starożytności. Ówczesne możliwości były jednak bardzo ograniczone, a ryzyko powikłań – wysokie. Jeszcze w latach 60. XX w. zaćmę usuwano metodą wewnątrztorebkową przy pomocy krioaplikatora – soczewkę zamrażano i odrywano od wiązadełek. Niestety wciąż odsetek powikłań był wysoki i wynosił aż 5 proc.

 

Współcześnie leczenie operacyjne zaćmy odbywa się w warunkach ambulatoryjnych, co nie rodzi konieczności dłuższego pobytu w szpitalu. W celu usunięcia katarakty lekarze stosują innowacyjną metodę fakoemulsyfikacji.

 

Po wykonaniu na oku niewielkiego nacięcia o szerokości nieprzekraczającej 3 mm wsuwane jest narzędzie emitujące ultradźwięki. Rozkruszają one naturalną soczewkę, a po odessaniu rozdrobnionych fragmentów w zachowaną tylną torebkę soczewki wsunięta zostaje sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową dobraną z dokładnością do 0,25 – 0,5 dioptrii.

 

Zalety operacyjnego leczenia zaćmy

 

Fakoemulsyfikacja  jest korzystna również dlatego, że pozwala skorygować wcześniejszą wadę wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm). Jeśli zostanie wszczepiona soczewka wieloogniskowa – stosowanie okularów korekcyjnych po operacji zaćmy nie jest zwykle w ogóle konieczne. Wynika to z faktu, iż implant koryguje wzrok do dali, bliży i widzenia pośredniego. Inaczej jest w przypadku soczewek jednoogniskowych. Korygują one widzenie tylko do dali lub bliży, w związku z czym po zakończeniu okresu rekonwalescencji, konieczne jest dobranie odpowiednich szkieł korekcyjnych.

 

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, trwa zaledwie 15 – 20 min i nie wymaga założenie szwów. Z tej przyczyny również proces gojenia rany w okolicy rogówki trwa stosunkowo krótko, bo około sześciu tygodni. Powikłania pooperacyjne występują u 1 – 2 proc. pacjentów. Są to głównie przypadki chorych, u których zmętnienie soczewki było bardzo zaawansowane wskutek późnej diagnozy. Nierzadko jest to konsekwencja zbyt długotrwałego stosowania naturalnych preparatów w celu poprawy ostrości widzenia.

 

Jeśli więc została u ciebie zdiagnozowana zaćma – leczenie ziołami i kroplami do oczu może wyłącznie czasowo poprawić widzenie. Może również spowolnić proces mętnienie naturalnej soczewki. Nie wyleczysz jednak w ten sposób katarakty. Jedyną skuteczną metodą jest zabieg chirurgiczny.

 

Przeczytaj więcej na temat zaćmy:

Leczenie zaćmy
Jak zmieniało się leczenie zaćmy
Jak powstaje zaćma
Czynniki ryzyka i powstawanie zaćmy
Na czym polega operacyjne leczenie zaćmy
Dlaczego warto pojechać do Czech na operację zaćmy
Operacja zaćmy w Czechach
Operacja zaćmy
Diagnozowanie zaćmy
Objawy zaćmy
Widzenie po operacji zaćmy
Jak się przygotować do operacji zaćmy
Laserowe usuwanie zaćmy
Jak widzi człowiek z zaćmą
Zaćma a jaskra

Zadzwoń i zapisz się na operację zaćmy już teraz