Baza wiedzy

Operacja zaćmy w Czechach: jak to załatwić?

Operacja zaćmy w Czechach: jak to załatwić?

Polska służba zdrowia nie sprzyja pacjentom z chorobami oczu. Wielu przypadkach nie jest ona w stanie w porę udzielić medycznej pomocy, co skutkuje m.in. trwałą utratą wzroku lub jego znacznym pogorszeniem. Fakt ten potwierdza m.in. to, że kwalifikacja do zabiegu usunięcia zaćmy w ramach NFZ jest długą drogą, niektórych szpitalach trzeba również kilka miesięcy czekać na sam zabieg.

 

Rozwiązaniem jest skorzystanie z leczenia katarakty w Czechach. Zgodnie z unijną dyrektywą ma do niego prawo każdy obywatel Wspólnoty. Co więcej, jego koszty muszą zostać zrefundowane przez NFZ. Jak załatwić operację zaćmy w Czechach?

Leczenie zaćmy za granicą: czy jest możliwe?

Polacy mogą leczyć się za granicą na podstawie unijnej dyrektywy o transgranicznej opiece medycznej. Mówi ona, że jeśli w rodzimej służbie zdrowia do wymaganego zabiegu są kolejki, to można leczyć się w innym (dowolnym) kraju Unii Europejskiej i otrzymać za to zwrot pieniędzy. W praktyce oznacza to, że NFZ musi zwrócić dokładnie tyle, ile kosztuje leczenie danego schorzenia w kraju.

 

W Polsce jedną z największych bolączek służby zdrowia jest leczenie zaćmy. Pacjenci ustawiają się w kolejach do specjalistów, którzy mają przeprowadzić kwalifikacje do zabiegu. W związku z tym wielu Polaków woli leczenie przeprowadzić poza granicami kraju.

Leczenie zaćmy w Czechach

Jednym z głównych kierunków turystyki medycznej Polaków są Czechy. Przygraniczne kliniki przygotowane są przede wszystkim na przyjęcie pacjentów cierpiących na kataraktę. Operacje na zaćmę w Czechach wykonywane są niemal od ręki, a oferta niezwykle atrakcyjna. Pacjent może liczyć na dowóz do kliniki i transport do domu po operacji, załatwienie wszystkich formalności z NFZ, fachową opiekę i leczenie w najwyższym standardzie.

 

Nic więc dziwnego, że na operacje zaćmy u naszych południowych sąsiadów decydują się już nie tylko mieszkańcy graniczących z Czechami województw, ale też osoby z Łodzi, Szczecina, Białegostoku czy Warszawy.

Operacja zaćmy w Czechach: jak to załatwić?

Rozpoczęcie leczenia zaćmy w Czechach nie jest procesem skomplikowanym. Dzięki Europejskiej Grupie Medycznej przygotowanie do operacji jest szybkie, proste i odbywa się przy minimalnych formalnościach. Z oferty skorzystać może każdy obywatel Polski bez względu na miejsce zamieszkania.

Pierwszym krokiem jest kontakt telefoniczny lub mailowy z konsultantem. Na tym etapie pacjentowi przedstawione są szczegóły oferty i umawiany termin wstępnej konsultacji z lekarzem. Proponowane rozwiązania są dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 

Operacja zaćmy zawsze poprzedzona jest konsultacją przedzabiegową. Można wykonać ją jeszcze w Polsce. Europejska Grupa Medyczna na wstępne badanie wzroku i kwalifikację do zabiegu zaprasza do partnerskich klinik w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu i Częstochowie. Na tym etapie dokonuje się dobrania soczewek oraz ustalenia terminu zabiegu (czas oczekiwania to kilka dni). Pacjent może wybrać, czy decyduje się na podstawowy pakiet, czy ten rozszerzony z nowocześniejszą soczewką, co wiąże się z nieznaczną dopłatą do operacji.

 

W dniu zabiegu pacjent przewożony jest na miejsce operacji komfortowym busem. Usługa obejmuje odbiór z miejsca zamieszkania aż do samej kliniki w Czechach i odwiezienie po operacji. Pacjent może podróżować z osobą towarzyszącą. Osoby, które zdecydują się na dotarcie do Czech na własną rękę, mogą skorzystać ze wskazówek w dotarciu na miejsce i organizacji noclegu. Operację zaćmy w Czechach można szybko i prosto zorganizować. Na termin zabiegu czeka się zaledwie kilka dni. Warto wspomnieć, że równie szybko jak ustalanie terminu zabiegu przebiega sama kwalifikacja do niego. Pacjent ma możliwość skonsultowania się ze specjalistą od ręki.

 

W jakiej klinice jest wykonywana operacja zaćmy w Czechach?

 

Operacja zaćmy wykonywana jest w nowoczesnej renomowanej klinice, która spełnia najwyższe standardy medyczne. Na terenie placówki nie wykonywane są inne zabiegi, co do minimum ogranicza ryzyko kontaktu z osobami chorymi, bateriami i wirusami. Pacjenci, którzy zdecydowali się na operację zaćmy w Czechach chwalą nowoczesne wyposażenie kliniki, miły personel mówiący po polsku oraz wysoki standard opieki, również tej pozabiegowej. Operacja przeprowadzana jest przez doświadczonych lekarzy. Pacjent już w dniu zabiegu może opuścić klinikę i zostać odwieziony do domu.

 

Od 14 do 28 dni po operacji przeprowadzana jest wizyta kontrolna w klinice w Czechach. Jest ona włączona w cenę wraz z transportem na trasie Polska-Czechy-Polska. Cena obejmuje też leki, które ma zażywać pacjent. Możliwa jest również opieka po operacji w miejscu zamieszkania.

Ile kosztuje operacja zaćmy w Czechach?

Operacja zaćmy w Czechach nie wiąże się z kosztami. Te refunduje NFZ w przypadku zabiegu z wykorzystaniem standardowych soczewek. Pacjent dopłaca tylko jeśli zdecyduje się na operacje wszczepiającą nowoczesne soczewki jednoogniskowe asferyczne białą lub asferyczne żółte. Wysokość dopłacanej kwoty uzależniona jest od tego, jakie soczewki zostaną zastosowane.

 

W Czechach w standardzie stosuje się nowoczesne asferyczne soczewki zmiennoogniskowe. Zastosowanie lepszych modeli wiąże się z dodatkową opłatą. W Polsce leczenie katarakty opiera się na starszej generacji soczewek sferycznych jednoogniskowych. Do lepszych soczewek dopłacać nie wolno, jeśli operacja wykonywana jest na NFZ. Kwota refundacji operacji zaćmy przez NFZ wynosi ponad 2200 złotych.

 

Pacjenci mogą liczyć na pomoc Europejskiej Grupy Medycznej w dopełnieniu formalności z NFZ, które gwarantują zwrot poniesionych kosztów. Specjaliści wypełnią niezbędną dokumentację oraz złożą odpowiedni wniosek do NFZ gwarantujący zwrot kosztów leczenia. Dokumentacje do Narodowego Funduszu Zdrowia składa się już po zabiegu.

 

Operację zaćmy w Czechach można szybko i prosto zorganizować. Na termin zabiegu czeka się zaledwie kilka dni, a nie jak w przypadku polskiej służby zdrowia kilka lat. Statystyki pokazują, że na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Według danych NFZ tylko w 2018 roku 87% wniosków o zwrot kosztów leczenia dotyczyło leczenia w Czechach i zabiegów usuwania zaćmy.

 

Przeczytaj więcej na temat zaćmy:

Leczenie zaćmy
Jak zmieniało się leczenie zaćmy
Jak powstaje zaćma
Czynniki ryzyka i powstawanie zaćmy
Na czym polega operacyjne leczenie zaćmy
Dlaczego warto pojechać do Czech na operację zaćmy
Operacja zaćmy w Czechach
Operacja zaćmy
Diagnozowanie zaćmy
Objawy zaćmy
Widzenie po operacji zaćmy
Leczenie zaćmy ziołami
Jak się przygotować do operacji zaćmy
Laserowe usuwanie zaćmy
Jak widzi człowiek z zaćmą
Zaćma a jaskra

Zadzwoń i zapisz się na operację zaćmy już teraz